Home / Sofy i Kanapy / Wersalki rozkładane – funkcje, aranżacje, które wybrać.

Wersalki rozkładane – funkcje, aranżacje, które wybrać.

wersalka z pikami zielona

wersalka w salonieWersalka do salonu – najciekawsze rozwiązania aranżacyjne

Urządzanie mieszkania, nierzadko może stanowić nie lada wyzwanie. Kiedy zamierzamy we właściwy sposób urządzić konkretne pomieszczenie, musimy wziąć pod uwagę szereg różnego rodzaju czynników. Oczywiście tym pierwszym i najważniejszym, będzie z całą pewnością rozmiar pokoju, który urządzać będziemy. Bardzo istotny będzie też układ pokoju: rozmieszczenie okien, drzwi, czy chociażby kaloryfera, może się okazać kluczowe, jeśli chodzi o funkcjonalne urządzenie wnętrza. Nie można też zapomnieć o takiej kwestii, jak rozmieszczenie gniazdek elektrycznych. Mogą one definiować to, gdzie np. będziemy mogli umieścić telewizor, konsolę czy jakikolwiek inny sprzęt wymagający dostępu do prądu. To, jak będzie przedstawiał się układ naszego pokoju, będzie też definiowało miejsce, w którym będziemy mogli ustawić wersalkę.

Wersalka a sofa – poznaj różnicę

Zanim jednak przejdziemy do wyboru odpowiedniej wersalki do salonu, musimy wyraźnie podkreślić, że wersalka nie jest tym samym, co sofa. Jakie są zatem różnice, pomiędzy tym, czym są wersalki rozkładane a sofy rozkładane? Przede wszystkim, kiedy mówimy o wersalce, naszym pierwszym skojarzeniem powinien być brak „dziury” na pościel. Sofa – niezależnie od tego, jaką wybierzemy, taką dziurę będzie posiadała. Najczęściej, przy rozkładaniu sofy, będziemy ją „zatykać” poduszką, czy innym modułem sofy. W przypadku wersalki, nie ma mowy o odłączeniu jakiegokolwiek modułu. Wersalki rozkładane, to jeden moduł, który jesteśmy w stanie w bardzo prosty sposób złożyć, jak i rozłożyć. Posiadają one pojemnik na pościel, jednakże aby się do niego dostać, konieczne jest podniesienie siedziska do góry i zahaczenie go o mechanizm zawarty wewnątrz wersalki. Rozkładanie sofy z reguły wygląda inaczej – może się ono sprowadzić do wysuwania szuflady z pościelą, jak również układania odpowiednich modułów w taki sposób, aby tworzyły one wygodne miejsce do spania. To, co też stanowi bardzo ważną różnicę pomiędzy wersalką a sofą, to fakt, że wersalka nigdy nie powinna być wolno stojąca. Wynika to z mało atrakcyjnego wyglądu tyłu wersalki rozkładanych. Stąd też, wersalki rozkładane z reguły ustawiamy pod ścianą – w taki sposób, aby zakryć nieestetyczny tył mebla. Sofę z kolei możemy ustawić w każdym, dowolnie wybranym przez nas miejscu. Jej tył bowiem nie jest nieelegancki i nie będzie raził w oczy.

Ustawienie wersalki rozkładane w salonie

Skoro wiemy już,czym dokładnie różni się wersalka rozkładana od sofy, możemy przejść teraz do kwestii związanych z wyborem odpowiedniego miejsca, w którym umieścimy taką wersalkę. Kwestią niezaprzeczalną jest to, że musimy umieścić ją pod ścianą – w taki sposób, aby zakryć nieładnie wyglądający tył. W momencie jednak, kiedy chodzi o wersalki z funkcją spania, bardzo ważne jest też to, aby zapewnić miejsce na jej swobodne rozłożenie. Pamiętajmy zatem o zachowaniu odstępu od ściany – by nie ocierać jej za każdym razem, kiedy wersalkę będziemy rozkładać. Nie ustawiajmy też wersalki przy stole – wówczas, za każdym razem, kiedy będziemy ją rozkładać, konieczne będzie przesuwanie stołu. Istotne przy umieszczeniu wersalki rozkładanej w salonie jest też to, czy np. będziemy mogli się na niej wygodnie rozsiąść i oglądać telewizję lub grać na konsoli. W dużej mierze właśnie z tego powodu, wersalki rozkładane umieszczane są w salonach przy ścianie, która jest równoległa do ściany, przy której stoi telewizor, konsola czy kino domowe. Pamiętajmy jednak, że nie musimy się tym kierować. Jeśli mamy inny, oryginalny pomysł na umieszczenie naszej wersalki w salonie, nie bójmy się go zrealizować. Musimy jednak przestrzegać powyżej opisanych zasad związanych z jej umieszczeniem w odpowiednim miejscu.