Home / Informacje / Jak czyścić sofy z weluru?

Jak czyścić sofy z weluru?

meble z weluru

Obecnie modne są sofy welurowe, które można zobaczyć wszędzie. Welur, zwany również aksamitem lub (strzyżonym) welurem, jest nie tylko bardzo wytrzymałą tkaniną ale  jest też luksusowym rodzajem materiału i emanuje elegancją i klasą. Czy masz już welurową sofę w swoim domu, ale przypadkowo coś na nią wylałeś lub jesteś po prostu ciekawy jak możesz traktować plamy lub inne zabrudzenia na tego typu tkaninie? Zatem jak czyścić sofę z weluru? Najpierw trochę informacji, czym tak na prawdę jest welur.

sofa z weluru

Tkanina Riviera na sofie Jorgen to w 100% poliestrowa tkanina welurowa. Tkanina ta dzięki swoim pięknym i głębokim kolorom nadaje bogaty wygląd każdemu meblowi. Welur jest miękki i wygodny, dzięki swoim właściwością chroni przed zabrudzeniami i ścieraniem.

Co to jest welur lub tkanina welurowa?

Sofy wykonane z tkaniny welurowej są niezwykle wygodne, a przy tym wyglądają elegancko. Ale czym właściwie jest tkanina welurowa? Welur jest wykonany z jedwabiu lub bawełny i jest tkany w specjalny sposób, a mianowicie za pomocą otwartych pętli. Pętle te są w końcu przecinane i stają się otwarte. W ten sposób powstają małe włoski, które sprawiają, że tkanina jest miękka i błyszcząca. To dlatego kolor sofy staje się jaśniejszy i/lub ciemniejszy, gdy pociera się ją w określonym kierunku. To właśnie dzięki tej niewielkiej różnicy kolorów tworzysz figlarny, a zarazem szykowny wygląd. Pomimo tego, że wiele osób uważa je za to samo, aksamit i welur różnią się od siebie nieznacznie. Aksamit jest tkany w taki sam sposób jak welur, tylko aksamit nie jest cięty. W rezultacie aksamit błyszczy się bardziej niż welur, ale jest nieco bardziej miękki i śliski.

Ups, plama na mojej welurowej sofie... Co teraz?

Tkaniny welurowe można czyścić wilgotną ściereczką. W przypadku plam można użyć neutralnego roztworu mydła. Zetrzeć plamy lekko wilgotną ścierką. W przypadku uporczywych plam poszewki na poduszki można prać w pralce w programie prania delikatnego w temperaturze maksymalnie 30°C.
Proszę zwrócić uwagę! Pokrowce na poduszki welurowe nie nadają się do suszenia w suszarce bębnowej.
Na koniec można usunąć brud odkurzaczem z welurowej sofy. Puch, kurz i sierść można również usunąć szczotką do kurzu / szczotką do ubrań.

Jak pielęgnować welurową sofę?

Jeśli kupiłeś sofę z weluru, oczywiście chcesz, aby pozostała piękna tak długo, jak to możliwe. Niestety, tak jak w przypadku innych sof materiałowych, tak i na welurach widoczne są ślady użytkowania, natomiast dzięki swojej strukturze, tkanina ta jest bardzo wytrzymała i na pewno jeśli będziesz dbał o jej czystość, to będzie cieszyć Twoje oko latami. Jak czyścić sofę z weluru?

W ten sposób Twoja welurowa sofa pozostanie piękna przez długi czas:

  1. Nie siadaj ciągle w tym samym miejscu. Zapobiega to powstawaniu „lustra siedzenia”: ciemnej plamy na tkaninie. (ugniatania się włosia w jednym miejscu).
  2. Jeśli masz zwierzęta domowe, zadbaj o pokrowiec na siedzisko (ważne by zwierzaki nie robiły rys i dziur pazurkami) .
  3. Jeśli to możliwe, co jakiś czas przesuwaj poduszki. Zapobiega to również ciemnym przebarwieniom i zmiękczaniu wypełnienia poduszki w miejscach ich styku.
  4. kanapę standardowo odkurzaj (uważaj jedynie na koncówki odkurzacza by nie były ostre i nie robiły rys).

Wygląd weluru.

Niektóre tkaniny mają wyraźną „morkę”. Dla wyglądu oznacza to, że gdy te włókna są czesane w określonym kierunku, tkanina będzie wydawać się jaśniejsza lub ciemniejsza. Dotyczy to zwłaszcza takich tkanin jak zamsz, welur czy szenil. Tkaniny te mają dłuższe włókna. W przypadku zastosowania tych tkanin na siedzisku, tkanina może sprawiać wrażenie „plamistej”, ponieważ włókna nigdy nie są prasowane w tym samym kierunku, ale dzięki dłuższym włóknom tkanina welurowa jest znacznie bardziej wytrzymała od innych tkanin.

Jeśli potrafisz docenić to naturalne piękno, głębokie kolory oraz wygodę, to ta sofa jest właśnie dla Ciebie! A teraz również wiesz jak czyścić sofy z weluru!

Przegląd naszych sof welurowych: