Home / Sofy i Kanapy / Sofy Skandynawskie – sprawdź, dlaczego zajmują centralne miejsce w domu

Sofy Skandynawskie – sprawdź, dlaczego zajmują centralne miejsce w domu

Styl skandynawski kochamy za jego prostotę i funkcjonalność. Biel ścian i podłóg, proste, aczkolwiek niebanalne meble, kolorowe dodatki – to recepta na stworzenie przytulnego, przestronnego salonu, w którym centralne miejsce zajmie oczywiście sofa skandynawska.

more

 

sofy skandynawskie

Sofa skandynawska Jorgen Zielona Butelka

Sofy skandynawskie, czyli jakie?

Skandynawowie cenią sobie wygodę, ich dom ma być przede wszystkim funkcjonalny, co nie znaczy, że zabraknie tam wysublimowanego gustu dekoratora wnętrz. Jako mieszkańcy północy dbają o to, by szczególnie w sezonie zimowym, wpuścić do domu dużo światła. Stąd przestronne przeszklenia ścian, duże okna tarasowe oraz jasne ściany i takie same podłogi. Jako miłośnicy natury stawiają na materiały pochodzenia naturalnego – drewno, wełna, wiklina. Drewniane meble skandynawskie na ogół malowane są na biało, czasem niektóre elementy zachowują kolor naturalnego drewna. W salonie, który z założenia ma być też miejscem odpoczynku, królują wygodne sofy skandynawskie, zarzucone pledami, pikowanymi poduszkami i kocami. Również tkanina jest nie bez znaczenia. Jasne beże, tkanina boucle lub ostatnio modny sztruks jak w przypadku naszej sofy Vigger – sofa sztruksowa.

.

.

.

sofa sztruksowaSofy do odpoczynku i do spania

Wielofunkcyjne meble to druga wizytówka stylu skandynawskiego. Stąd sofy do spania i sofy z pojemnikiem na pościel nie są niczym niezwykłym w skandynawskim salonie. Można je w każdej chwili rozłożyć, by wygodnie obejrzeć telewizję, poleżeć przy kominku, czy zdrzemnąć się w środku dnia. Sofy rozkładane świetnie sprawdzają się także wtedy, gdy mamy gości. Sofy w skandynawskich wnętrzach ustawia się na środku salonu, jakby dla podkreślenia, że jest to przede wszystkim miejsce odpoczynku po długim dniu. W dużych salonach doskonale sprawdza się opcja ustawienia dwóch lub trzech sof dookoła stolika kawowego. W ten prosty sposób można nadać nawet dużemu wnętrzu kameralnego, klubowego charakteru.

 

sofa sztruksowa Vigger

sofa skandynawska osvald

Sofa z funkcją spania w stylu skandynawskim

Sofy skandynawskie w nowoczesnym stylu

Moda na meble w stylu lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku to wielki come back nóżek. Nie inaczej jest w przypadku sof. Sofa na nóżkach to dziś nie relikt przeszłości, ale nowoczesny, wygodny mebel, ozdoba salonu czy pokoju dziecinnego. Najmłodsi członkowie rodziny, którzy z reguły zajmują najmniejsze pokoje w domu, na pewno docenią sofy rozkładane na nóżkach, które w nocy pozwolą na wygodny odpoczynek, a w dzień oddadzą spory fragment przestrzeni pokoju. Panie domu z kolei docenią łatwość sprzątania pod takimi meblami. Styl skandynawski bowiem to nie tylko funkcjonalność użytkowania, ale także prostota w utrzymaniu czystości i ładu. Nowoczesne sofy na nóżkach będą doskonale harmonizowały z drewnianymi meblami na tle jasnych wnętrz.

 

 

 

Wygodnie w zgodzie z naturą

Filozofia stylu skandynawskiego opiera się na ścisłym związku z naturą. Ma to zapewnić poczucie harmonii i spełnienia. Stąd meble skandynawskie to nie tania sklejka, ale prawdziwe naturalne drewno, rattan i wiklina. Prostota formy to nie tylko styl wymyślony przez dekoratora wnętrz, ale sposób na podkreślenie, że liczy się przede wszystkim wygoda. Meble mają być najpierw funkcjonalne i wygodne, a dopiero potem klasycznie eleganckie. Myliłby się jednak ten, kto by sądził, że styl skandynawski jest brzydki i odpychający. Wygodne sofy, proste szafy, komody i półki na ścianach, niebanalne, aczkolwiek dyskretne dodatki pozwalają już od pierwszej chwili poczuć się w skandynawskim wnętrzu jak u siebie w domu. Na tym właśnie polega sekret Skandynawów – tworzą wnętrza, w których się mieszka, a nie takie, które służą do oprowadzania gości. Sofy w stylu skandynawskim doskonale wpisują się w ten nurt.

narożnik rozkładany

Pikowany Narożnik Eslov z funkcją spania

Sofy narożne

Sofy designerskie, po które sięgają osoby ceniące sobie modne i wygodne wnętrza, mogą przyjmować też formę tradycyjnego narożnika. Oczywiście w zgodzie ze współczesnymi trendami są to sofy na nóżkach. Takie sofy świetnie sprawdzają się przede wszystkim w salonach, przy stolikach do kawy, oczywiście białych – w tradycyjnym stylu skandynawskim. Wygodnie usiądą na nich więcej niż dwie osoby. Zaletą sof narożnych jest także większa powierzchnia spania. To wygodne miejsce odpoczynku nawet dla trzech osób. Sofy z weluru i sofy welwetowe to najbardziej ekskluzywne modele sof. Pokrycie wyjątkowo przyjemne w dotyku zapewnia wysoki komfort użytkowania. Takiej sofy z reguły nie zakrywa się narzutą, by móc delektować się jej delikatnym, ciepłym obiciem.

 

Wygoda nie wyklucza mody

Największym urokiem stylu skandynawskiego jest bezpretensjonalna prostota, która idealnie komponuje się z aktualnymi trendami kolorystycznymi. Chociaż skandynawskie wnętrza kojarzą się z bielą, to próżno by nazywać je ascetycznymi. Wszystko za sprawą kolorowych dodatków. Żywe jaskrawe wazony, poduszki, obrazki na ścianach, zasłony na oknach, wesołe, wiosenne doniczki – to wszystko sprawia, że prostota stylu skandynawskiego nabiera zupełnie nowego wymiaru.

czerwona sofa pikowana

Czerwona sofa pikowana

Drewniane meble na ogół są białe. Ale już krzesła, fotele, sofy i kanapy niekoniecznie. Tu prym wiodą modne kolory szarości, beżu, grafitu i granatu czy ostatnio modne sofy w kolorze zielonej butelki. Ich pastelowe odcienie pozwalają stworzyć we wnętrzach przytulną, spokojną atmosferę. Bo tego właśnie szukają Skandynawowie. Skazani na długie zimowe wieczory chcą w zaciszu swoich salonów cieszyć się możliwością wypoczynku i wyciszenia w otoczeniu dyskretnego luksusu.

Tutaj kilka propozycji naszych mebli w stylu skandynawskim:
Sofa Jorgen – dostępna w tkaninie welurowej / velvetowej
Sofa Eslov – pięknie pikowana, na bukowych nóżkach
Sofa Osvald – prosta designerska sofa z funkcją spania
Narożnik Eslov – piękny, duży narożnik z funkcją spania i pojemnikiem na pościel

[kkstarratings]