Home / Informacje / Viva Magenta kolor roku 2023 – sprawdź trendy

Viva Magenta kolor roku 2023 – sprawdź trendy

viva magenta we wnętrzu

Pantone - co to jest?

Zacznijmy od krótkiej historii czym jest Pantone oraz jak ważną rolę pełni i sam instytut oraz ich paleta kolorów w naszym codziennym życiu.
Pantone Color Institute to międzynarodowe przedsiębiorstwo zajmujące się kolorem, które zostało założone w 1963 roku przez Lawrence’a Herberta. Herbert był grafikiem, który zauważył, że brakuje skutecznego sposobu na komunikowanie kolorów pomiędzy projektantami i drukarniami.
W celu rozwiązania tego problemu Herbert stworzył system Pantone Matching System (PMS), który pozwala na precyzyjne określenie koloru za pomocą specjalnych kodów. System ten szybko zyskał popularność i stał się standardem w branży drukarskiej.

Tu należy wspomnieć, że w przemyśle występują również palety RAL oraz bardzo często spotykana w branży wnętrzarskiej paleta NCS.
Większość kolorów z tych palet się pokrywa lub są bardzo zbliżone, ale też są kolory typowo oryginalne które mają swój odpowiednik tylko w wybranej palecie barw.

W ciągu lat Pantone Color Institute rozszerzyło swoją działalność o badania i prognozy trendów kolorystycznych oraz szkolenia dla profesjonalistów z branży mody, wzornictwa i reklamy. Co roku Pantone Color Institute wybiera kolor roku, który jest uważany za ważny symbol i wyznacznik trendów w dziedzinie koloru. Do tej pory kolory roku wybrane przez Pantone Color Institute to między innymi Greenery (2017), Ultra Violet (2018) i Classic Blue (2020) Very Peri (2021) czy Ultimate Gray (2022)

kolory roku pantone

Kolor roku 2023 - Viva Magenta

Viva Magenta to kolor, który został wybrany jako kolor roku 2023 przez Pantone Color Institute, prestiżowe międzynarodowe przedsiębiorstwo zajmujące się kolorem i paletami barw. Viva Magenta to elektryzujący, czerwony odcień fioletu, który symbolizuje nadzieję i optymizm w obliczu trudnych czasów. Jest to kolor, który ma zachęcać do działania i inspirować do tworzenia nowych możliwości. Viva Magenta jest również uważana za kolor, który przyciąga uwagę i wywołuje emocje, więc jest często wykorzystywana w reklamach i projektach marketingowych.

Natomiast czy kolor ten zakradnie się do trendów wnętrzarskich, kolorów mebli, czy dodatków? Życie pokazuje zawsze coś innego (biorąc pod uwagę wybór wcześniejszych kolorów roku). Jedno jest pewne, kolor jest wyjątkowy!

A Wam jak się podoba?

viva magenta kolor roku
archiektura wnętrz midjourney

Sztuczna inteligencja i architektura wnętrz.

Również musimy wspomnieć nie tylko o nowinkach kolorystycznych, ale jak wielką rolę zaczyna odgrywać sztuczna inteligencja. Obrazy które widzą Państwo w tym artykule są wygenerowane w całości przez sztuczną inteligencję opartą o model midjourney. I tu nasuwa się pytanie: czy sztuczna inteligencja będzie miała wpływ na projektowanie wnętrz i branżę wnętrzarską? Myślimy, że na tym etapie jeszcze nie, natomiast biorąc pod uwagę jak szybko się rozwija ten dział technologii, to kto wie… Póki co wszystko raczkuje, ale efekty już są zadowalające.

Oczywiście zadaliśmy pytanie AI co sądzi o zastąpieniu projektantów i architektów:

„Czy sztuczna inteligencja zastąpi projektantów wnętrz i architektów?”

Oto co odpowiedział:

Sztuczna inteligencja może w pewnym sensie wspierać projektantów wnętrz, ale trudno jest przewidzieć, czy w przyszłości będzie w stanie całkowicie zastąpić ludzkich projektantów. Sztuczna inteligencja może być używana do wykonywania pewnych czynności związanych z projektowaniem, takich jak generowanie wizualizacji lub symulacji różnych opcji projektowych, ale ostateczna decyzja o tym, jak projekt ma wyglądać, nadal będzie należeć do ludzi.
Projektowanie wnętrz to dziedzina, w której kreatywność i umiejętność rozwiązywania problemów są bardzo ważne, a te cechy są trudne do zaimplementowania w sztucznej inteligencji. Sztuczna inteligencja może być pomocna w wielu aspektach projektowania, ale nie sądzę, aby mogła całkowicie zastąpić ludzkich projektantów wnętrz czy architektów.

viva magenta we wnętrzu

Tak, to naszym zdaniem bardzo mądra odpowiedź i obojętnie czy będzie dotyczyć to architektury, projektowania wnętrz czy projektowania mebli.. zawsze będzie liczył się czynnik ludzki, a branża zdaje się iść własnym tokiem odnośnie kreacji czy kolorów.

Trendy kolorystyczne w aranżacji wnętrz na 2023 rok.

I tym sposobem naszym zdaniem w roku 2023 najmodniejszymi kolorami będą kolory bardzo jasne, beże, biele, ciepłe pastele. Dlatego też do naszych mebli dodaliśmy wiele różnych tkanin w tych właśnie kolorach i znajdziesz u nas jasne beżowe sofy, białe eleganckie narożniki do salonu, jasne sofy rozkładane. Sprawdź co przygotowaliśmy na rok 2023 bo oprócz pęknych designersko dopracowanych mebli, mamy też najmodniejsze kolory i tkaniny.